شرکت فولاد امیر کبیر کاشان > مسابقات > ویژه نامه واحد تضمین کیفیت و تعالی سازمانی

بخش اول: آشنایی با استاندارد مدیریتیISO 45001:2018

    همانطور که می‌دانید یکی از موضوعات مهمی که در سطح کسب و کارها وجود دارد، ایمنی و بهداشت شغلی است که مورد توجه ویژه مجامع بین‌المللی است. هر ساله هزاران نفر، جان خود را در حوادث شغلی از دست می‌دهند و وجود یک استاندارد دقیق برای کنترل این موضوع، امری جدی است. تا پیش از سال 2018، استاندارد OHSAS 18001:2007  که از اجماع چندین سازمان بین المللی تدوین شده بود، بعنوان استانداردی مرجع برای کنترل حوادث شغلی شناخته شده بود. در مارس 2018، سازمان بین المللی استانداردسازی(ISO)، استاندارد ISO45001:2018 را با عنوان “سیستمهای مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی” منتشر کرد.

    هدف سیستم مدیریت (OH&S(Occupational Health and Safety، توانمندسازی یک سازمان در تامین محل‌های کار ایمن و بهداشتی، پیشگیری از مصدومیت و بیماری مرتبط با کار و بهبود مستمر عملکرد ایمنی و بهداشت شغلی سازمان است.  این استاندارد قرار است به سازمانها کمک کند تا بهتر بتوانند سیستم ایمنی و بهداشت شغلی را پیاده‌سازی و اجرا نمایند و از همین طریق میزان آسیب‌ها و حوادث شغلی کاسته شود. استاندارد ISO 45001 مطابق سری جدید استانداردهای سیستم مدیریت ISO  تدوین شده که به خوبی با دو استاندارد ISO9001:2015  و ISO 14001:2015 همپوشانی داشته و بصورت یکپارچه در سازمانها پیاده‌سازی و اجرا می شود.

تغییرات در استاندارد ISO 45001:2018 نسبت به OHSAS 18001:2007 را می توان به دو دسته تقسیم نمود:

1. تغییرات عمومی استانداردهای سیستم مدیریتی شامل ساختار جدید استاندارد، واژگان و تعاریف ساختار مشترک، فضا و محیط کسب و کار، نیازها و انتظارات ذینفعان، رهبری، مدیریت ریسک/ فرصت، مستندات لازم و اقدام پیشگیرانه 2. تغییرات اختصاصی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی شامل واژگان و تعاریف اختصاصی، مشاوره و مشارکت کارگران، مدیریت ریسک/ فرصت، مدیریت تغییر و تامین، پیمانکاران و برون سپاری

بخش دوم: آشنایی با نظام مدیریت استراتژیک در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان

در فولاد امیرکبیر کاشان، فرایند مدیریت استراتژیک از چهار مرحله تشکیل شده است که با مشارکت رهبران به صورت سالانه انجام می‌شود.

1-تدوین استراتژی: در این مرحله، ابتدا نیازها و انتظارات ذی‌نفعان کلیدی شناسایی و تحلیل شده و سپس ارکان جهت‌ساز (شامل بیانیه‌های مأموریت، چشم‌انداز، ارزش‌ها و مقاصد استراتژیک) تدوین و صحه‌گذاری می‌شوند. همچنین تحلیل‌های محیطی انجام و با استفاده از ماتریس BSC-SWOT، استراتژی شرکت تدوین و بازنگری می‌شود.

2-ترجمه استراتژی: در این مرحله، از رویکرد کارت امتیازی متوازن برای ترجمه استراتژی استفاده می‌شود و  نقشه استراتژی سطح کسب‌وکار ترسیم می‌شود. همچنین برای تمامی اهداف استراتژیک، شاخص‌های كلیدی عملكرد و اقدامات استراتژیک مرتبط تعریف می‌شود. آخرین گام در این مرحله انجام برنامه‌ریزی سناریو (برای عوامل محیطی تحت شرایط عدم قطعیت) و شناسایی و ارزیابی ریسک‌های استراتژیک است.

3-همسوسازی استراتژیک: در این مرحله، به منظور جاری‌سازی آبشارگونه استراتژی و اهداف استراتژیک در سطح شرکت و حصول اطمینان از همسویی سازمانی، نقشه‌های استراتژی سطح وظیفه‌ای تدوین می‌شود. و  از طریق فرایندهای سازمانی و اقدامات استراتژیک، با مشارکت مدیران و کارکنان سطوح مختلف سازمانی اجرا می‌شوند.

4-ارزیابی و بازنگری: در مرحله آخر، به منظور مدیریت اثربخش استراتژی و اهداف استراتژیک، شاخص‌های کلیدی عملکرد و اقدامات استراتژیک در تناوب‌های زمانی تعیین شده، پایش می‌شوند. میزان تحقق شاخص‌های کلیدی عملکرد و پیشرفت اقدامات استراتژیک به صورت ادواری در جلسات مدیریتی فصلی بررسی و تحلیل شده و تصمیمات لازم برای اطمینان از بهبود عملکرد سازمان و تحقق اهداف اتخاذ می‌شود. همچنین متناسب با تحولات محیطی و بازار، فعالیت‌های رقبا، جهت‌گیری‌های استراتژیک فولاد مبارکه و … استراتژی شرکت به‌صورت سالانه بازنگری و به‌روز می‌شود.

بخش سوم: اخبار و اطلاعات

*  شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در سال 1393 موفق به اخذ گواهینامه OHSAS 18001:2007 گردیده است و از آبان ماه سال 1398، اقدامات لازم جهت استقرار استاندارد ISO 45001:2018 را آغاز نموده است.

* ممیزی داخلی سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) شامل ISO 9001، ISO 14001، ISO 45001، ISO 10002،  ISO10004 و ISO 10015 به همراه استاندارد ISO/IEC17025 در اردیبهشت ماه 1399 انجام خواهد گرفت.

* بیانیه‌های مأموریت، ارزش‌های سازمانی و چشم‌انداز و همچنین نقشه استراتژي‌ شركت فولاد امیرکبیر کاشان (افق 1401-1399) در اسفندماه 1398 با مشارکت فعال رهبران و همسو با «طرح جامع تحقق چشم‌انداز فولاد مبارکه اصفهان در افق 1404» تدوین و مورد بازنگری قرار گرفته است و  در حال اطلاع رسانی به ذی‌نفعان كلیدی و كاركنان می‌باشد. موارد مذکور جهت اطلاع پرسنل محترم در تابلوهای اعلانات، درایو QA و وب‌سایت شرکت قرار گرفته است. * با توجه به ممیزی های داخلی و خارجی پشرو، از کلیه واحدهای سازمان درخواست می‌گردد هرگونه تغییرات لازم در روش‌های اجرایی و دستورالعمل‌های کاری و ایمنی خود را در اسرع وقت به واحد تضمین کیفیت و تعالی سازمانی اعلام نمایند.

بخش چهارم: مسابقه ماهانه

برای شرکت در مسابقه نیاز به ورود به سایت به عنوان کاربر می باشد.

نظرات

مسابقات

صفحه مسابقات

روابط عمومی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با برگزاری مسابقات متنوع سعی در ایجاد نشاط و شور یادگیری در بین کارکنان و خانواده های محترم ایشان دارد.

  • اغلب مسابقات نیاز به نام کاربری و ورود به وب سایت جهت مشاهده دارند.
  • از بین نفرات برتر مسابقه هدایا بصورت قرعه کشی اهداء می شود.
  • برندگان هر مسابقه در اطلاعیه هایی جداگانه اعلام می شوند.
  • هر مسابقه بنا بر مناسبت برگزاری آن در بازه زمانی مشخصی فعال است.