شرکت فولاد امیر کبیر کاشان > اخبار > اقدام نمادین شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در تقدیم چفیه به کارکنان
31 شهریور 1397
دسته:
کد خبر: 2729

دراولین روز ازهفته دفاع مقدس، از طرف شرکت فولاد امیرکبیر کاشان به یاد سالهای دفاع مقدس و در یک اقدام نمادین به همه کارکنان شرکت یک عدد چفیه اهداء گردید.

چفیه

چفیه را همه دیده ایم، شاید استفاده هم کرده باشیم، به آن افتخار می کنیم ولی نمی دانم آیا آن را می شناسیم یا نه، لذت با او بودن را از ته دل چشیده ایم یا نه؟ چفیه چیست؟ سمبل چیست؟ وچرا دارای احترام است؟ عبارات فوق سئوالاتی است که بعضی از نوجوانان و جوانان (یا به قولی نسل سومی‌ها) از خود و دیگران می‌پرسند. چند سطر زیر شاید بتواند کمکی به این عزیزان کرده باشد.پارچه ای ساده و بی ریا که بوی خاک و یک رنگی می دهد، اهل دل در جبهه ها به آن آچار فرانسه ی جبهه می گفتند. اما در جنگ تحمیلی چفیه از نظر بچه‌های جبهه و جنگ معنای دیگری داشت و برای آنان قابل احترام بود. هنگام نبرد همچو شال برگردن بسیجی می‌درخشید، اما زمانی که عملیات تمام می‌شد چفیه خون آلود بود و آن بسیجی شهید.
میدان جنگ، اسلحه، فشنگ، سیم خاردار و هزاران وسایل دیگر در یک میدان نبرد چیز عادی به حساب می‌آید اما در میان این همه وسیله، چفیه در 8 سال دفاع مقدس، خود را آشکار کرد.تکه پارچه‌ای سفید که نخ‌های سیاه آن را راه راه نشان می‌داد، چیزی فراتر از یک اسلحه، و برای بچه‌های جبهه و جنگ شناخته شده بود.چفیه یادگار کسانی است که در دل شب در مقابل متجاوزان تا دندان مسلح ایستادند و در حال حاضر در میهمانی خدا به سر می‌برند.
کاربرد چفیه را به نگارش نمی‌توان درآورد ولیکن بنا به ضرورت تعدادی را برای روشن شدن بعضی اذهان می‌نگاریم.
چفیه در دل شب سجاده نماز عشق بود.
زیرانداز در هنگام استراحت و ملحفه در هنگام خواب.
در زیر آفتاب شدید و خواب غیلوله سایبان بود.
چفیه در هنگام شناسایی منطقه و جنگ‌های چریکی نقاب می‌گشت.
در هنگام نیاز بند اسلحه، کمربند و فانسقه ای بود.
صبح و ظهر و شام سفره می‌شد.
هنگام حمام حوله می‌شد،
هنگام گرما عرق گیر، هنگام سرما شال کمر بود.
محافظ گرد و خاک بر روی صورت بود.
زمانی که منطقه جنگی به شیمیایی آلوده می‌گشت پارچه نمناکی بود جلوی بینی .
چفیه در زمزمه‌های دل شب میزبان بود، میزبان اشک‌های عاشقان
پیش بند آرایشگاه‌های صلواتی،
هنگام مجروح شدن برانکارد،
باند زخم،
هنگام دستگیری دشمن دستبند و چشم بند، بقچه حمام ،
وسیله آتل بندی یک مجروح،
تور ماهیگیری در کنار اروندرود و در هنگام گرما بادبزن و …..
آری شما کدام وسیله را سراغ دارید که آنقدر ساده باشد ولی در عین حال این همه کار انجام دهد،چفیه پارچه ساده‌ای بیش نیست ولیکن می‌تواند سمبل ساده زیستی باشد همانطور که رهبرمعظم انقلاب حضرت آیه الله خامنه‌ای (مد ظله العالی) با استفاده از این وسیله مقدس ما را به گذشته ایثارگران دفاع مقدس نزدیک‌تر می‌سازد .
دراولین روز ازهفته دفاع مقدس، از طرف شرکت فولاد امیرکبیر کاشان به یاد سالهای دفاع مقدس و در یک اقدام نمادین به همه کارکنان شرکت یک عدد چفیه تقدیم گردید.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

7 + 1 =