شرکت فولاد امیر کبیر کاشان > اخبار > بازدید کارکنان بسیجی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان به همراه خانواده گرامیشان از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران
7 مهر 1397
کد خبر: 2792

به منظور آشنایی کارکنان و انتقال فرهنگ مقاومت،ایثار و شهادت در تاریخ ششم مهر ماه اعضای پایگاه مقاومت بسیج فاطمیون شرکت فولاد امیرکبیرکاشان به همراه خانواده گرامیشان از مجموعه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران بازدید نمودند.

موزه دفاع مقدس

در مدت 8 سال دفاع مقدس، هر روز جلوه هایی از رشادت و مظلومیت به نمایش در آمد که برای همیشه در حافظه تاریخ باقی خواهد ماند، سالهای آتش و خون و حماسه یادآور فداکاری، ایثار و مقاومت ملتی است که همانند کوه، در مقابل یک جهان دشمن و مکر و توطئه ایستادند و لحظه ای نهراسیدند و آرزوی پیروزی را به دل دشمن زبون نهادند.
مدیر عامل محترم شرکت فولاد امیرکبیر، در راستای تجلیل از رزمندگان اسلام و نشر ارزشهای دفاع مقدس، علاوه بر مساعدت در برپایی نمایشگاه دفاع مقدس و به منظور آشنایی کارکنان و انتقال فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت با اعزام بخشی از کارکنان به تهران برای بازدید باغ موزه دفاع مقدس موافقت فرمودند ولذا در تاریخ ششم مهر ماه جمعی از کارکنان بسیجی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان طی یک روز از مجموعه باغ موزه تهران بازدید نمودند.

موزه دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس از ۷ تالار و یک قسمت انتهایی که یادمان دفاع مقدس می باشد، تشکیل شده که در آن اعداد ۷ و ۸ به‌ کار رفته است، این اعداد مفهومی خاص و ریشه دار دارد، عدد ۸ به عنوان نمادی از ۸ سال دفاع مقدس و عدد ۷ به خاطر تقدسی که دارد. در میان تالارهای مختلف این باغ موزه، فقط یک تالار با نام «تالار پروانه‌ ها» جنبه موزه‌ ای دارد که برای معرفی سرداران دوران دفاع مقدس در نظر گرفته شده است. اما بقیه تالارها جنبه رویدادی دارد و می‌توان تمام اتفاقات دوران دفاع مقدس را در آن به شکل زنده در همان شرایط و حال و هوا مشاهده کرد.

تالار اول، تالار «آستانه» یا همان سرآغاز است. بخش دائمی موزه و نمایش‌دهنده مجموعه وقایعی است که در فاصله سال ۵۷ تا آغاز جنگ منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شده است.

تالار دوم، تالار «حیرت و واقعیت» است که در آن حیرت مردم ایران از شوک جنگ تحمیلی به نمایش در می‌آید. در روزهایی که مردم از پیروزی انقلاب شادمان بودند و نظام اسلامی ایران در حال شکل‌گیری بود، حمله رژیم بعثی به ایران با حمایت همه جانبه آمریکا مردم را حیرت‌زده و شوکه کرد.

تالار سوم تالار «دفاع» است که نمایش‌دهنده ساختار دفاعی کشور از ارتش و بسیج گرفته تا نیروهای مردمی که در دفاع از خاک و تمامیت ارضی کشور تلاش کردند. این دفاع در کنار استفاده از ادوات جنگی به نمایش در می‌آید.

تالار چهارم تالار «آرامش» است. در این تالار می‌بینیم که روزهای جنگ و دفاع از ناموس و خاک میهن در عین سختی‌ها و دشواری‌هایی که برای ملت داشت با آرامشی برای دفاع از ارزش‌های انقلاب همراه شده بود.

تالار پنجم تالار «شهادت» است که به ۷ مرحله تقسیم شده که شهادت را از نیت تا عروج به تصویر کشیده است. عظمت، ارزش، جایگاه و تقرب شهید و شهادت در این تالار نمود عینی دارد.

تالار ششم، تالار «پیروزی» است که پیروزی‌های دلاورانه جوانان ایرانی در روزهای جنگ را به تصویر می‌کشد. از پیروزی در عملیات‌های مختلف گرفته تا آزادسازی خرمشهر و پیروزی‌های عرفانی و معنوی.

تالار هفتم، تالار «سرانجام» است. هفتمین تالار این باغ موزه، فضایی متفاوت از آنچه تاکنون درباره جنگ گفته شده، دارد.

در این تالار که آخرین مرحله از ۷ تالار عشق باغ موزه است، بازدیدکنندگان پس از گذر از ۶ مرحله پیشین، به بالاترین نقطه از باغ موزه می‌رسند که در آنجا با یادمان، تصاویر، تندیس‌ها و بازمانده‌های جنگ تحمیلی مواجه می‌شوند و به آن‌ها ادای احترام می‌کنند.

تالار «پروانه‌ها»، تنها تالار موزه است که جنبه موزه‌ای و حجمی دارد. هدف از برپایی چنین فضایی پاسداشت مقام شامخ شهدا و موثرین دوران دفاع مقدس است.

این تالار به این جهت «پروانه‌ها» نامیده شده که به یاد شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و نیز معرفی فرماندهان شهید و شاهدی می‌پردازد که با رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های خود توانستند نور پرفروغ اسلام را برای همیشه در این سرزمین جاودانه نگه دارند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

82 − = 73