شرکت فولاد امیر کبیر کاشان > خانه > لیست پروژه های تحقیقاتی

 

  پروژه های توسعه

 • پروژه احداث خط گالوانیزه 300 هزار تن:

مجوز های احداث در سال قبل از شرکت فولاد مبارکه اخذ شده و به تایید هیئت مدیره شرکت رسیده و برنامه ریزی جهت احداث خط از سال جاری با همکاری شرکت مهندسی فولاد مبارکه آغاز گشته و از طرف امور مهندسی در حال تکمیل مدارک مناقصه می باشد و مطابق برنامه ریزی مقرر گردیده عملیات اجرایی از امسال آغاز شده و تا پایان سال 35 درصد پیشرفت پیش بینی شده.

 • پروژه احداث خط راه آهن اختصاصی شرکت و اتصال آن به خط راه آهن سراسری:

این پروژه از سال 96 آغاز گردیده و اکنون مراحل پایانی خود را می گذراند و در یکی دو ماه آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. و طی آن عملیات زیر سازی و ریل گذاری و راه اندازی و بهره برداری از حدود 4 کیلومتر خط راه آهن اختصاصی شرکت و همینطور عملیات احداث و آماده سازی بار انداز شرکت صورت می گیرد.

 • پروژه احداث گمرک اختصاصی شرکت:

با توجه به اینکه مبادلات کالا با خارج از طریق گمرک انجام می گیرد و یکی از مشکلات شرکت در بحث زمان بر بودن و مشکلات  ترخیص کالا از گمرک بود .شرکت از سال 96 با گرفتن مجوز های لازم اقدام به ساخت و تاسیس گمرک اختصاصی نمود که در سال جاری به بهره برداری رسیده است.

 • پروژه طراحی و اجرای سیستم اعلان و اطفاء حریق یکپارچه شرکت:

به دلیل حساسیت و اهمیت حفظ تجهیزات و منابع این پروژه از سال 95 در 2 فاز اجرایی آغاز شد و در سال جاری فاز اول این پروژه اتمام و به بهره برداری رسید.

 • پروژه باز چرخانی آب و افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب شرکت:

به دلیل نقش حیاتی که آب در سرنوشت جوامع بشری دارد و با توجه به بحران کم آبی که کل جهان و کشور را در بر گرفته و به یک مساله جهانی تبدیل شده حفظ منابع آبی و بازیافت آن به عنوان مهمترین هدف استراتژیک سازمان تعریف شده است و در راستای آن پروژه بازچرخانی مجدد آب و نیز افزایش ظرفیت بازیافت و تصفیه فاضلاب بهداشتی شرکت در برنامه قرار گرفت و این پروژه در دو بخش احداث پکیج تصفیه آب با ظرفیت 100 متر مکعب در روز وباز گردانی 150 متر مکعب در روز از پساب R/O شرکت در حال طراحی و اجرا می باشد.

 • پروژه Revamp و نوسازی سیستمهای برق و اتوماسیون خط گالوانیزه:

با توجه به اینکه سیتمهای برق و اتوماسیون خط گالوانیزه قدیمی و مستهلک می باشد و به همین دلیل توقفات زیادی به این خط تحمیل نموده است پروژه جایگزینی این سیستمها در برنامه کاری این واحد قرار گرفت و با توجه به تکنولوژی به روز و پیشرفته ای که این خط نیاز دارد و نیز با دیدگاه بومی سازی این تکنولوژی اقدام به مناصصه و اخذ پیمانکار داخلی برای این جایگزینی شد که قرارداد این پروژه امضا شده و در مراحل ابتدایی طراحی و ساخت قراردارد.
 

  پروژه های باز سازی و اصلاح و نوسازی

با توجه به نیازی که سیستم های کارخانه به نوسازی دائمی و تجهیز به تکنولوژی و دانش روز دارند و در راستای اخذ تکنولوژی های جدید و کمک گرفتن از آنها در جهت رفع مشکلات کارخانه شرکت فولاد امیر کبیر اقدام به عقد قرارداد با شرکت مهندسی فولاد مبارکه و تعریف پروژه های مشترک جهت بهینه سازی و رفع مشکلات خطوط تولیدی نموده است که مختصرا در زیر به برخی از این پروژه ها اشاره می شود:

 • پروژه اصلاح آب مصرفی در پایه های آنیل جهت حفظ تجهیزات و جلوگیری از خرابی آنها
 • پروژه راه اندازی سیستم اسکین پس گالوانیزه که نقش مهمی در افزایش کیفیت محصولات جهت مصارف خاص دارد که راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت
 • پروژه افزایش ظرفیت زیر سقف خط گالوانیزه
 • پروژه طراحی و ساخت سیستم لبه زنی برای افزایش کیفیت محصول خط اسید شویی
 • پروژه طراحی و ساخت و بهره برداری از جرثقیل نیم دروازه ای بار انداز شرکت
 • پروژه بازسازی و مکانیزه نمودن آرشیو فنی شرکت

 

  پروژه های مشترک با دانشگاه

در راستای همکاری صنعت و دانشگاه واحد امور مهندسی اقدام به بر گزاری جلسات همکاری صنعت و دانشگاه و ارجاع مشکلات فنی موجود و نیازهای فنی شرکت به دانشگاه نمود که پیرو آن چند پروژه کوچک و بزرگ تعریف و عملیات اجرایی آن آغاز شد که از جمله آنها می توان به پروژه های زیر اشاره نمود:

 • پروژه جهت ارائه راهکارهای علمی و عملی در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی
 • پروژه طراحی و ساخت سیستم اتوماتیک تشخیص عیوب سطحی ورق گالوانیزه در راستای ارتقای کیفیت ورق های تولیدی